Zemní plošné kolektory (ZPK) pro tepelná čerpadla
Tepelné čerpadlo se zemním kolektorem - do výkopů 1,2 - 1,5 m hloubokého (ovlivňuje zámrzná hloubka lokality) se pokládá potrubí (průměr potrubí a rozteč pokládky dle charakteristiky podloží).
Geotermální vertikální sondy (GVS) pro tepelná čerpadla
Nejefektivnější systém jímání geotermální tepelné energie jsou geotermální vertikální sondy. Vrt pro tepelné čerpadlo tvoří dvě jednoduché smyčky potrubí zapuštěné do vrtu o hloubce 60 - 300 m. Volný prostor mezi potrubím a stěnou vrtu se zaplní spodní injektáží. V případě většího počtu sond, lze okruhy sond sloučit v normované sběrné jímce a do objektu se pak instalují pouze dvě potrubí, které vedou k tepelnému čerpadlu.
Energetické piloty - zdroj energie pro tepelná čerpadla
Již od 70. let minulého století byly zkoumány projekty s energetickými pilotami, jako zdrojem energie pro tepelná čerpadla a byly realizovány první projekty. Způsob funkce takových zařízení pro přípravu energie pro účely vytápění popřípadě chlazení je založen na jednoduchém hospodaření s tepelnou energií. V létě, když se má v budovách jako například výrobních halách, nákupních centrech nebo kancelářích provádět klimatizace, teplo se v zařízení energetických pilot „vyskladní“ pomocí reversibilního tepelného čerpadla. Trubkami výměníku tepla, které jsou integrovány v zařízení energetických pilot, se energie odvede do podzemí. V zimě, když je energie potřebná pro vytápění, využívá zařízení tepelného čerpadla energetickou pilotu jako zdroj energie.
Geotermální koaxiální sondy
Koaxiální sonda GEROtherm®-Koax je doplňkem k osvědčené dvojité U sondě k využití zemního tepla. Dvěma do sebe zasunutými trubkami d 63 mm a d 40 mm vzniká jednoduchá koaxiální sonda. Kapalina protéká meziprostorem dolů a vnitřním potrubím nahoru. Přitom se kapalina při otopném provozu zahřívá a resp. při chladícím provozu ochlazuje.